Philips 5000 series Handheld Steamer
Philips 5000 series Handheld Steamer








Philips 5000 series Handheld Steamer
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Continuous steam performance | 24 g/min |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | Blue |
| Steam boost function | No |
| Vertical & horizontal steam function | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Spray function | No |
| Designed for travel | Yes |
| Auto power off | No |
| Ergonomic design | Yes |
| Control type | Buttons |
| Water tank capacity | 0.2 L |
| Precision tip | Yes |
| Number of settings | 2 |
| Cord length | 2 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Power | 1400 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 317 mm |
| Height | 86 mm |
| Weight | 815 g |
| Width | 97 mm |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |