Philips 5000 series DST5040/80 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Black
Philips 5000 series DST5040/80 iron Steam iron SteamGlide Plus soleplate 2600 W Black
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Product colour | Black |
| Variable steam | Yes |
| Steam boost performance | 200 g/min |
| Steam boost function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Cord length | 2 m |
| Spray function | Yes |
| Filling opening size | Extra large |
| Anti-scale system | Yes |
| Self-cleaning | No |
| Stable heel rest | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| User manual recycled paper | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Cordless | No |
| Designed for travel | No |
| Type | Steam iron |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Auto power off | No |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Water tank capacity | 0.32 L |
| Power | 2600 W |
| Height | 147 mm |
| Weight | 1.25 kg |
| Depth | 127 mm |
| Width | 312 mm |
| Non-twisting cord | Yes |