- In stock
Philips 5000 series DST5030/20 Steam iron 2400 W
Philips 5000 series DST5030/20 Steam iron 2400 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Spray function | Yes |
| Stable heel rest | Yes |
| Designed for travel | No |
| Variable steam | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Anti-scale system | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Auto power off | No |
| Product colour | Blue |
| Anti-drip function | Yes |
| User manual recycled paper | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Type | Steam iron |
| Filling opening size | Extra large |
| Cord length | 2 m |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Water tank capacity | 0.32 L |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 180 g/min |
| Cordless | No |
| Power | 2400 W |
| Depth | 312 mm |
| Height | 147 mm |
| Package height | 167 mm |
| Package type | Box |
| Weight | 1.25 kg |
| Package width | 137 mm |
| Width | 127 mm |
| Package depth | 332 mm |
| Ergonomic design | Yes |
| Non-twisting cord | Yes |