Philips 3000 series DST3011/20 iron Steam iron Ceramic soleplate 2100 W Blue
Philips 3000 series DST3011/20 iron Steam iron Ceramic soleplate 2100 W Blue
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Vertical steam function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Steam boost function | No |
| Product colour | White, Blue |
| Steam boost performance | 140 g/min |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Number of temperature settings | 3 |
| Type | Steam iron |
| Anti-drip function | Yes |
| Precision tip | Yes |
| Spray function | Yes |
| Calc-Clean function | Y |
| Removable water tank | No |
| Variable steam | Yes |
| Designed for travel | No |
| Energy saving mode | Yes |
| Continuous steam performance | 30 g/min |
| Auto power off | No |
| Cord length | 1.9 m |
| Power | 2100 W |
| Iron power | 2100 W |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Package weight | 1.5 kg |
| Width | 121 mm |
| Height | 143 mm |
| Package width | 320 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 130 mm |
| Depth | 290 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Non-twisting cord | Yes |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |