Philips 2000 series PSG2000/20 Steam generator
Philips 2000 series PSG2000/20 Steam generator
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Steam boost function | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Maximum steam pressure | 6 bar |
| Steam boost performance | 300 g/min |
| Auto shut-off | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Spray function | No |
| Suitable for tap water | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Designed for travel | No |
| Iron power | 2400 W |
| Continuous steam performance | 110 g/min |
| Vertical steam function | Yes |
| Product colour | Blue, White |
| Water tank capacity | 1.4 L |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Removable water tank | Yes |
| Iron weight | 1.03 kg |
| Height | 285 mm |
| Weight | 2.3 kg |
| Depth | 315 mm |
| Width | 120 mm |
| Hose length | 1.4 m |
| Easy storage | Yes |
| Cord length | 1.6 m |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |