Philips 2000 series DST2010/40 iron Steam iron Non-stick soleplate Red, White
Philips 2000 series DST2010/40 iron Steam iron Non-stick soleplate Red, White







Philips 2000 series DST2010/40 iron Steam iron Non-stick soleplate Red, White
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Continuous steam performance | 25 g/min |
| Iron power | 2000 W |
| Auto power off | No |
| Soleplate type | Non-stick soleplate |
| Continuous steam | Yes |
| Designed for travel | No |
| Water tank capacity | 0.25 L |
| Type | Steam iron |
| Removable water tank | No |
| Spray function | Yes |
| Filling opening size | Large |
| Steam boost function | No |
| Number of temperature settings | 3 |
| Control type | Rotary |
| Product colour | White, Red |
| Calc-clean function | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Power | 2000 W |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock. |