- In stock
Ironing system Tefal QT1811E0, white
Ironing system Tefal QT1811E0, white



Ironing system Tefal QT1811E0, white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Model | QT1811E0 |
| Color | White color |
| Sole technology | SteamGlide |
| Power | 2200W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 80 g/min |
| Steam increase to | 200g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 1.2 liters |
| Removable water tank | Yes |
| With nozzle | No |
| Descaling system | No |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable length | 1.9 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 18.91 kg. |
| Length | 586 mm. |
| Width | 482 mm. |
| Height | 516 mm. |
| Country of manufacture | CN |