- In stock.
Ironing system Philips 8000 series PSG8200/80, grey
Ironing system Philips 8000 series PSG8200/80, grey
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Model | PSG8200/80 |
| Length | 44.7 cm, 496 mm. |
| Width | 24.6 cm, 345 mm. |
| Height | 28.5 cm, 364 mm. |
| Weight | 5.5 kg, 7.441 kg. |
| Color | Gray color |
| Sole technology | SteamGlide Elite |
| Power | 3120W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 210 g/min |
| Steam increase to | 750 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 1.4 liters |
| Removable water tank | Yes |
| With nozzle | No |
| Vapor pressure | 9 Bars |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable length | 1.6 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Country of manufacture | ID |