- In stock.
Ironing system Braun CareStyle 7 IS7266VI
Ironing system Braun CareStyle 7 IS7266VI
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BROWN, Brown |
| Collection | CareStyle 7 |
| Model | IS7266VI |
| Color | Purple color |
| Sole technology | 3D FreeGlide |
| Power | 2700W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 160 g/min |
| Steam increase to | 550g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 2 liters |
| Removable water tank | Yes |
| With nozzle | No |
| Vapor pressure | 7.5 Bar |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 1.7 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Weight | 6.563 kg. |
| Length | 450 mm. |
| Width | 265 mm. |
| Height | 372 mm. |
| Country of manufacture | CN |