Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips PSG9040/80. Iron power: 3100 W, Steam boost performance: 750 g/min, Soleplate type: SteamGlide Elite soleplate. Energy saving percentage: 22%. Cord length: 1.8 m, Hose length: 1.8 m. Width: 229 mm, Depth: 493 mm, Height: 288 mm. Power: 3100 W |
| Unit Box Height | 0.35 |
| Unit Box Length | 0.59 |
| Unit Box Width | 0.345 |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Calc clean reminder | Light & Sound |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 180 g/min |
| Descaling & cleaning | Yes |
| Heating time | 2 min |
| Intelligent Automatic Steam technology | Yes |
| Iron power | 3100 W |
| Locking | Yes |
| Maximum steam pressure | 9 bar |
| Non-stick coating | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Overheat protection | Yes |
| Product colour | Black |
| Programmable safety shut-off | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Silent Steam technology | Yes |
| Soleplate type | SteamGlide Elite soleplate |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 750 g/min |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| Energy saving percentage | 22 % |
| Cord length | 1.8 m |
| Cord storage | Yes |
| Hose length | 1.8 m |
| Hose storage | Yes |
| Ultra-light design | Yes |
| Calc indicator | Yes |
| Depth | 493 mm |
| Height | 288 mm |
| Iron weight | 970 g |
| Weight | 5500 g |
| Width | 229 mm |
| Dangerous goods | No |
| Package depth | 574 mm |
| Package height | 350 mm |
| Package weight | 8800 g |
| Package width | 334 mm |
| Power | 3100 W |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.07124 cubm |
| Unit Calculated Weight | 8.85 kg |