Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips 6000 series PSG6042/20. Iron power: 2400 W, Steam boost performance: 550 g/min, Soleplate type: SteamGlide Advanced. AC input voltage: 220-240 V, Energy saving percentage: 30%. Cord length: 1.65 m, Hose length: 1.6 m, Cable length: 1.65 m. Width: 168 mm, Depth: 368 mm, Height: 269 mm. Warranty period: 2 year(s) |
| Vendor Homepage | philips.com |
| Unit Box Height | 0.34 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.225 |
| Anti-calc collector | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Calc clean reminder | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 150 g/min |
| Heating time | 2 min |
| Iron power | 2400 W |
| Locking | Yes |
| Maximum steam pressure | 8 bar |
| Optimal TEMP technology | Yes |
| Product colour | Blue |
| ProVelocity steam engine | Yes |
| Refill any time | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Soleplate scratch-resistance star rating | 5 |
| Soleplate type | SteamGlide Advanced |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 550 g/min |
| Steam tip for hard-to-reach areas | Yes |
| Suitable for tap water | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Energy saving percentage | 30 % |
| Cable length | 1.65 m |
| Cord length | 1.65 m |
| Cord storage | Yes |
| Easy storage | Yes |
| Hose length | 1.6 m |
| Hose storage | Yes |
| Depth | 368 mm |
| Height | 269 mm |
| Iron weight | 1200 g |
| Weight | 3400 g |
| Width | 168 mm |
| Package depth | 430 mm |
| Package height | 342 mm |
| Package width | 227 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.032895 cubm |
| Unit Calculated Weight | 4.41 kg |