Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Remove tough wrinkles on your favourite clothes
Spend up to 25% less time on ironing
Save time on ironing with the Philips 2000 series steam generator. Experience powerful steam and a lightweight design to make ironing everday outfits simple.
* compared to EasySpeed steam iron GC1742
Save 30% more water and electricity in Eco mode
| Summary | Philips 2000 series PSG2000/20 Steam generator. Iron power: 2400 W, Steam boost performance: 300 g/min, Soleplate type: Ceramic soleplate. Cord length: 1.6 m, Hose length: 1.4 m. Width: 120 mm, Depth: 315 mm, Height: 285 mm. Warranty period: 2 year(s). Package width: 230 mm, Package depth: 395 mm, Package height: 308 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.31 |
| Unit Box Length | 0.37 |
| Unit Box Width | 0.21 |
| Auto power off | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 130 g/min |
| Heating time | 2 min |
| Iron power | 2400 W |
| Maximum steam pressure | 6 bar |
| Product colour | Grey |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Smart Calc Clean | Yes |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 300 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 1.4 L |
| Cord length | 1.6 m |
| Easy storage | Yes |
| Hose length | 1.4 m |
| Depth | 315 mm |
| Height | 285 mm |
| Iron weight | 1030 g |
| Weight | 2300 g |
| Width | 120 mm |
| Dangerous goods | No |
| Package depth | 395 mm |
| Package height | 308 mm |
| Package weight | 3000 g |
| Package width | 230 mm |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.024087 cubm |
| Unit Calculated Weight | 3.23 kg |