-
−6%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Vileda Dimond Plus ironing board is a full-size, foldable ironing surface with height adjustment and iron holder. The sturdy steel legs ensure stability, while the cotton and sponge top guarantees even heat distribution.
Weight and dimensions | |
|---|---|
| Height (min) | 77 cm |
| Product dimensions when closed (WxDxH) | 1690 x 440 x 50 mm |
| Table size (W x D) | 1200 x 380 mm |
| Height (max) | 97 cm |
Operation | |
| Type | Full-size ironing board |
| Surface color | Patterned |
| Material | Cotton, Sponge |
| Product color | Various colors |
| Foldable | Yes |
| Leg material | Steel |
| Height adjustment | Yes |
| Rims | No |
| Iron holder | Yes |
Package contents | |
| Quantity | 1 |