- In stock.
Iron TexStyle 5 SI5006BL Braun
Iron TexStyle 5 SI5006BL Braun
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BROWN, Brown |
| Collection | TexStyle 5 |
| Model | SI 5006BL |
| Length | 30 cm, 326 mm. |
| Width | 14 cm, 148 mm. |
| Height | 14 cm, 166 mm. |
| Weight | 1.4 kg, 1.76 kg. |
| Color | Blue color |
| Base material | Ceramics |
| Sole technology | SuperCeramic 3D FreeGlide |
| Power | 2600W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 25 g/min |
| Steam increase to | 180 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.300 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | No |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | With FreeGlide 3D technology |
| Country of manufacture | CN |