- In stock.
Iron TexStyle 1 SI1019RD, white/red Braun
Iron TexStyle 1 SI1019RD, white/red Braun
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | BROWN, Brown |
| Collection | TexStyle 1 |
| Model | SI1019RD |
| Length | 28 cm, 302 mm. |
| Width | 12 cm, 126 mm. |
| Height | 14 cm, 150 mm. |
| Weight | 1kg, 1.298 kg. |
| Color | White, Red |
| Power | 1900W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 120 g/min |
| Steam increase to | 25 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.22 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable length | 1.9 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Modern ergonomic design, suitable for use with tap water, heats up in 35 seconds |
| Country of manufacture | CN |