- In stock
The Tefal Express Essential SV6116 has a power of 2200 W and a water capacity of 1.4 L. It features a continuous steam flow of 270 g/min, ECO mode and an automatic shut-off function.
The Tefal Express Essential SV6116 has a power of 2200 W and a water capacity of 1.4 L. It features a continuous steam flow of 270 g/min, ECO mode and an automatic shut-off function.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
Tefal Express Essential SV6116 has a power of 2200 W and a water capacity of 1.4 L. It features a continuous steam output of 270 g/min, ECO mode and an automatic shut-off function.
Features | |
|---|---|
| Removable water tank | No |
| Vertical steam function | Yes |
| Precision tip | Yes |
| Continuous steam distribution | Nozzle |
| Pallet scratch resistance rating | 3 |
| Automatic anti-calculation mode | Yes |
| Maximum steam pressure | 5.3 bar |
| Steam boost performance | 120 g/min |
| Heating time | 2 minutes |
| Drip protection | Yes |
Weight and Dimensions | |
| Height | 256mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 179 mm |
| Iron weight | 1.3 kg |
Packaging Details | |
| Package depth | 390 mm |
| Package width | 212 mm |
| Package height | 292 mm |
| Package weight | 4.41 kg |
Ergonomics | |
| Cable length | 1.6 m |
| Cable length | 1.6 m |
| Cable storage | Yes |
| Hose storage | Yes |
| Hose length | 1.6 m |
Indication | |
| Limescale indicator | Yes |