- In stock
Iron Tefal FV8066E0, blue/black
Iron Tefal FV8066E0, blue/black
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Collection | Puregliss |
| Model | FV8066E0 |
| Length | 31 cm, 340 mm. |
| Width | 13.5 cm, 140 mm. |
| Height | 16 cm, 180 mm. |
| Weight | 1.295 kg, 1.502 kg. |
| Color | Blue, Black |
| Sole technology | Durilium AirGlide Autoclean |
| Power | 3000W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 50 g/min |
| Steam increase to | 280 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.270 l |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | XL water tank filling hole |
| Country of manufacture | FR |