- In stock.
Iron Tefal FV2837
Iron Tefal FV2837



Iron Tefal FV2837
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Model | Express Steam FV2837 |
| Weight | 1.5 kg, 1.88 kg. |
| Color | Blue, White |
| Base material | Ceramics |
| Sole technology | Ceramics |
| Power | 2400W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 35 g/min |
| Steam increase to | 165 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.27 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | No |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 1.9 m |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Length | 306 mm. |
| Width | 126 mm. |
| Height | 150 mm. |
| Country of manufacture | CN |