- In stock.
Iron Tefal Easygliss 2 FV5735E0, blue/white
Iron Tefal Easygliss 2 FV5735E0, blue/white
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Collection | Easygliss 2 |
| Model | FV5735E0 |
| Color | Blue, White |
| Sole technology | Durilium AirGlide |
| Power | 2500W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 45 g/min |
| Steam increase to | 220 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.27 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Scratch protection |
| Weight | 1,826 kg. |
| Length | 140 mm. |
| Width | 340 mm. |
| Height | 180 mm. |
| Country of manufacture | FR |