Iron Tefal Easygliss 2 FV5718E0, light blue
Iron Tefal Easygliss 2 FV5718E0, light blue



Iron Tefal Easygliss 2 FV5718E0, light blue
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Collection | Easygliss 2 |
| Model | FV5718E0 |
| Weight | 1.29 kg, 1,521 kg. |
| Color | Blue color |
| Sole technology | Durilium AirGlide |
| Power | 2500W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 45 g/min |
| Steam increase to | 195 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.270 l |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | XL water tank filler opening. Scratch-resistant sole technology |
| Length | 140 mm. |
| Width | 340 mm. |
| Height | 185 mm. |
| Country of manufacture | FR |