- In stock.
Iron Philips DST8050/20
Iron Philips DST8050/20
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | Azur 8000 Series |
| Model | DST8050/20 |
| Weight | 1.78 kg, 2.09 kg. |
| Color | Blue color |
| Sole technology | SteamGlide Elite |
| Power | 3000W |
| Automatic steam supply | Yes |
| Adjustable steam supply | No |
| Continuous steam supply | 85 g/min |
| Steam increase to | 260 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.35 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | No |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 3 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | The SteamGlide Elite soleplate is durable, scratch-resistant and easy to clean. Tap water is available. Turbo steam boost |
| Length | 339 mm. |
| Width | 143 mm. |
| Height | 178 mm. |
| Country of manufacture | IN |