- New
The Philips 6000 Series DST6120/20 is a 2600W steam iron with SteamGlide Plus soleplate. It has a 0.3L water tank, 45g/min continuous steam and 190g/min steam boost for effective crease removal.
The Philips 6000 Series DST6120/20 is a 2600W steam iron with SteamGlide Plus soleplate. It has a 0.3L water tank, 45g/min continuous steam and 190g/min steam boost for effective crease removal.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 9
business days
The Philips 6000 Series DST6120/20 is a 2600W steam iron with SteamGlide Plus soleplate. It has a 0.3L water tank, 45g/min continuous steam output and 190g/min steam boost for effective crease removal.
Features | |
|---|---|
| Product Type | Steam iron |
| Product Brand | Philips |
| Model | DST6120/20 |
Specifications | |
| Dimensions | 129 × 158 × 316 mm (W × H × D) |
| Weight | 1.5 kg |
| Color | Blue |
Technical Data | |
| Power | 2600W |
| Water Tanks | 0.3L |
| Continuous Steam Performance | 45 g/min |
| Steam Boost Performance | 190 g/min |
| Heating Time | 2 minutes |
| AC Voltage | 240V |
Additional Information | |
| Features |
|
| Safety Warning | Use the product only for its intended purpose. |