- New
The Philips 3000 Series DST3020/30 steam iron has 2200W of power and a ceramic soleplate for smooth gliding. It also features a steam boost function for effective crease removal.
The Philips 3000 Series DST3020/30 steam iron has 2200W of power and a ceramic soleplate for smooth gliding. It also features a steam boost function for effective crease removal.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Philips 3000 Series DST3020/30 steam iron has 2200W of power and a ceramic soleplate for smooth gliding. It features a steam boost function for effective crease removal.
Technical data | |
|---|---|
| Recyclable packaging material | 100% |
Features | |
| Product color | Purple, Pink |
| Anti-condensation function | Yes |
| Adjustable steam | Yes |
| Spray function | Yes |
| Water tank size | 0.3L |
| Sole plate type | Ceramic |
| Vertical steam function | Yes |
| Suitable for use with tap water | Yes |
| Power saving mode | Yes |
| Continuous steam performance | 35 g/min |
| User manual recycled paper | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Type | Steam iron |
| Cable length | 1.9 m |
| Steam boost performance | 160 g/min |
| Automatic anti-scale function | Yes |
Power | |
| Power | 2200W |
Weight and dimensions | |
| Packaging type | Box |
| Package weight | 1.5 kg |
Ergonomics | |
| Non-rotating cable | Yes |