- In stock
Iron Electrolux 800 series "Renew 800" E8SI2-8OG
Iron Electrolux 800 series "Renew 800" E8SI2-8OG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "Renew 800" |
| Model | E8SI2-8OG |
| Length | 31.4 cm, 338 mm. |
| Width | 13.9 cm, 160 mm. |
| Height | 15.2 cm, 195 mm. |
| Weight | 1.8 kg, 2.23 kg. |
| Color | Gray color |
| Base material | Anodized aluminum |
| Sole technology | Resilium |
| Power | 2800W |
| Automatic steam supply | No |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 55 g/min |
| Steam increase to | 250 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.37 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 3 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | Precision ironing for fast results - just touch to select. Tailored programs and smart technology deliver the right amount of steam and heat to remove creases even on the toughest fabrics. The RESILIUM™ Ski 500 gold soleplate is scratch-resistant and glides over any fabric. Additional steam vents ensure precise performance and faster ironing. No more struggling to combat creases. The soft water filter extends the life of the iron, prevents limescale build-up and ensures long-lasting performance. The smart indicator will let you know when the filter needs to be changed. The smart light on the front indicates when the iron is ready for use and constantly illuminates your fabric, making the ironing process easier and more efficient. You will never miss a single crease. The easy-to-use steam trigger is right at your fingertips. It releases powerful, continuous steam when you need it - for faster ironing results |
| Country of manufacture | CN |