- In stock.
Iron Electrolux 500 series "EasyLine" E5SI2-6OG
Iron Electrolux 500 series "EasyLine" E5SI2-6OG
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | "EasyLine" |
| Model | E5SI2-6OG |
| Length | 14.3 cm, 132 mm. |
| Width | 11.6 cm, 298 mm. |
| Height | 27.4 cm, 126 mm. |
| Weight | 1.1 kg, 1.27 kg. |
| Color | Green color |
| Base material | Ceramics |
| Sole technology | Glissium |
| Power | 2400W |
| Automatic steam supply | No |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Continuous steam supply | 26 g/min |
| Steam increase to | 110 g |
| Vertical steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.25 liters |
| Removable water tank | No |
| With nozzle | Yes |
| Descaling system | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 2 years |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Guarantee for legal entities | 12 months |
| Additional information | The iron heats up in 30 seconds to quickly iron any fabric. It's also easy to set up for great results every time. GLISSIUM™ 80 soleplate is scratch-resistant, with multiple holes to distribute steam evenly and glide easily over clothes. Lightweight iron for easy care of clothes. Fits comfortably in your hand and compact thanks to its small size. Know when your iron is ready for safe storage. The heat indicator on the back of the iron shows when your soleplate is hot. Reduce the risk of water spots on your clothes. Drip protection, a bimetal inside the iron, prevents water from entering the steam chamber when the temperature is too low |
| Country of manufacture | CN |