- In stock
-
−7%
Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
| Summary | Philips 7000 series DST7011/20. Type: Steam iron, Soleplate type: SteamGlide Plus soleplate, Cord length: 2 m. Iron power: 2600 W, Maximum power: 2600 W, AC input voltage: 220-240 V. Warranty period: 2 year(s) |
| Vendor Homepage | www.philips.com |
| Unit Box Height | 0.165 |
| Unit Box Length | 0.33 |
| Unit Box Width | 0.14 |
| AC input frequency | 50-60 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Iron power | 2600 W |
| Maximum power | 2600 W |
| Calc-clean function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Cord length | 2 m |
| Energy saving mode | Yes |
| Product colour | Blue |
| Soleplate type | SteamGlide Plus soleplate |
| Spray function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 220 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Type | Steam iron |
| Variable steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Model | DST7011/20 |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.007623 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.8 kg |