Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Steamboost up to 180g
Powerful steam to tackle every crease
Our steam iron 3000 series makes ironing easy with the powerful steam boost that tackles tough creases.The ceramic soleplate ensures smooth gliding while the 300ml water tank is large enough to finish smaller ironing loads without a refill.
| Summary | Philips 3000 series DST3031/20. Type: Steam iron, Soleplate type: Ceramic soleplate, Cord length: 1.9 m. Iron power: 2400 W, AC input voltage: 220-240 V. Width: 121 mm, Depth: 290 mm, Height: 143 mm. Package width: 320 mm, Package depth: 162 mm, Package height: 130 mm. Warranty period: 2 year(s) |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.16 |
| Unit Box Length | 0.32 |
| Unit Box Width | 0.13 |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Iron power | 2400 W |
| Anti-drip function | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 40 g/min |
| Cord length | 1.9 m |
| Descaling & cleaning | Yes |
| Energy saving mode | Yes |
| Heating time | 35 s |
| Product colour | Blue |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Spray function | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 180 g/min |
| Suitable for tap water | Yes |
| Type | Steam iron |
| User manual recycled paper | Yes |
| Variable steam | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Warm-up time | 35 s |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Depth | 290 mm |
| Height | 143 mm |
| Weight | 1200 g |
| Width | 121 mm |
| Package depth | 162 mm |
| Package height | 130 mm |
| Package weight | 1500 g |
| Package width | 320 mm |
| Recyclable packaging material | 100 % |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.006656 cubm |
| Unit Calculated Weight | 1.54 kg |