- New
- In stock
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Camry CR 5036 steam iron has 3400W of power, a 0.36L water tank and a stainless steel soleplate. It has features such as vertical steam, auto-cleaning and auto-shutoff after 30 minutes.
Features | |
|---|---|
| Vertical steam function | Yes |
| Steam boost performance | 95 g/min |
| Fast heating | Yes |
| Automatic cleaning | Yes |
| Product color | Black, Humps |
| Automatic shutdown after | 30 minutes |
| AC input voltage | 220-240V, 50/60Hz |
| Spray function | Yes |
| Plug connector type | TYPE E/F |
| Precision tip | Yes |
| Water tank size | 0.36 L |
| Adjustable steam | Yes |
| Sole plate type | Stainless steel |
| Type | Steam iron |
| Anti-current function | Yes |
| Automatic anti-scale | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Maximum power | 3400W |
| Nominal power | 2600W |
Weight and dimensions | |
| Depth | 150mm |
| Weight | 1.3 kg |
| Width | 124 mm |
| Height | 310mm |