Iron Black+Decker BXIR2801E
Iron Black+Decker BXIR2801E




Iron Black+Decker BXIR2801E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Type | Steam iron |
| Steam boost performance | 180 g/min |
| Steam boost function | Yes |
| Product colour | Blue, Black |
| Ergonomic design | Yes |
| Soleplate type | Cerilium soleplate |
| Manual | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Continuous steam performance | 45 g/min |
| Input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 2800 W |
| Cord length | 1.96 m |
| Width | 315 mm |
| Depth | 125 mm |
| Weight | 1.4 kg |
| Height | 150 mm |