Iron Black+Decker BXIR2201E
Iron Black+Decker BXIR2201E







Iron Black+Decker BXIR2201E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Type | Steam iron |
| Ergonomic grip | Yes |
| Continuous steam performance | 30 g/min |
| Easy to use | Yes |
| Ergonomic design | Yes |
| Product colour | Black, Blue |
| Soleplate type | Stainless Steel soleplate |
| Anti-drip function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Steam boost function | Yes |
| Steam boost performance | 120 g/min |
| Safe to use | Y |
| Manual | Yes |
| Power | 2200 W |
| Depth | 270 mm |
| Width | 115 mm |
| Height | 140 mm |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |