- In stock.
Handheld steamer STH7030/10 Philips
Handheld steamer STH7030/10 Philips
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | 700 Series |
| Model | STH7030/10 |
| Length | 35.5 cm, 357 mm. |
| Width | 12.9 cm, 164 mm. |
| Height | 14.1 cm, 157 mm. |
| Weight | 1.22 kg, 1.68 kg. |
| Color | White color |
| Power | 1500W |
| Continuous steam supply | 28 g/min |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.1 l |
| Heating time | 30 seconds |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Included | Protective glove, heat-resistant storage basket, 100 and 200 ml water tank capacities |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Safe to use on all types of fabrics. No ironing board required. Eliminates odors, kills bacteria. Horizontal and vertical ironing. Can be used with tap water |
| Country of manufacture | CN |