- In stock.
Handheld steamer STH7020/20 Philips
Handheld steamer STH7020/20 Philips
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | 700 Series |
| Model | STH7020/20 |
| Length | 35.5 cm, 356 mm. |
| Width | 12.9 cm, 164 mm. |
| Height | 14.1 cm, 154 mm. |
| Weight | 1.16 kg, 1.59 kg. |
| Color | Blue color |
| Power | 1500W |
| Continuous steam supply | 28 g/min |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.1 l |
| Heating time | 30 seconds |
| Automatic shutdown | Yes |
| Cable length | 2.5 m |
| Included | Protective glove, heat-resistant storage basket |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Safe to use on all types of fabrics. No ironing board required. Eliminates odors, kills bacteria. Horizontal and vertical ironing |
| Country of manufacture | CN |