- In stock
Garment steamer Tefal DT9100, 1600 W
Garment steamer Tefal DT9100, 1600 W



Garment steamer Tefal DT9100, 1600 W
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | TEFAL, Tefal |
| Model | DT9100 |
| Length | 27.6 cm, 272 mm. |
| Width | 23.6 cm, 233 mm. |
| Height | 39.6 cm, 385 mm. |
| Weight | 3.16 kg, 3.4 kg. |
| Color | Black color |
| Power | 1600W |
| Continuous steam supply | 30 g/min |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 0.2 liters |
| Heating time | 39.6 seconds |
| Automatic shutdown | Yes |
| Drip stop system | Yes |
| Cable length | 3 years |
| Included | Fabric brush. Steam nozzle |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | Continuous steam output: up to 30 g/min |
| Country of manufacture | CN |