Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Easy de-wrinkling at home and on-the-go
Compact and foldable solution
Our handheld steamer 3000 Series is designed to be light, compact and foldable for easy usage and storage to re-assure fresh outfits anytime, anywhere. It is your ideal companion for easy and quick touch-up at home or on the go.
Tested 1 minute stationary by external body for bacteria types Escherichia coli 8099, Staphylococcus aureus. ATCC 6538, Canidia albicans ATCC 10231.
| Summary | Philips 3000 series STH3020/10 Handheld Steamer. Device type: Handheld garment steamer, Water tank capacity: 0.12 L, Heating time: 0.5 min. Power: 1000 W, AC input voltage: 220 V. Width: 230 mm, Depth: 230 mm, Height: 124 mm. Package width: 284 mm, Package depth: 476 mm, Package height: 264 mm |
| Vendor Homepage | https://www.versuni.com/products/ |
| Unit Box Height | 0.1 |
| Unit Box Length | 0.12 |
| Unit Box Width | 0.22 |
| Automatic anti-calc | No |
| Colour name | White & Metallic Ring |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 20 g/min |
| Cord length | 2 m |
| Device type | Handheld garment steamer |
| Foldable | Yes |
| Heating time | 0.5 min |
| Number of settings | 1 |
| On/off switch | Yes |
| Product colour | White |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Water tank capacity | 0.12 L |
| AC input voltage | 220 V |
| Power | 1000 W |
| Depth | 230 mm |
| Height | 124 mm |
| Weight | 855 g |
| Width | 230 mm |
| Package depth | 476 mm |
| Package height | 264 mm |
| Package weight | 1050 g |
| Package width | 284 mm |
| Accessories included | None |
| Dangerous goods | No |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.00264 cubm |
| Product Net Weight | 0.89 kg |
| Unit Calculated Weight | 0.95 kg |