Guarantee
24 month
Delivery from Lithuania in
3 - 5
business days
Large and detachable water tank
The large 1.8L water tank can be detached for easy refill to ensure long steaming sessions with no interruptions.
Continuous steam up to 32g/min
The steam engine produces 32g/min of powerful continuous steam to easily de-wrinkle your garments.
Multiple steam settings for better results
Set your preferred steam setting between low and high for ideal results on different fabrics.
Compact design for easy storage
Thanks to the compact design of the base and the collapsible pole, the steamer can be easily stored after use
45 seconds heat up time, to be ready in no time
Whenever you need it, the steamer is ready in 45 seconds to help you with last minute touch-ups.
Safe on all ironable fabrics
The steamer is safe to use on all ironable fabrics and garments. The steam plate can be safely pressed against any clothing with no risk of burning; a great solution for delicate fabrics like silk.
Kills 99.9% of bacteria and dust mites to refresh garments
Prolonged hot steam kills 99.9% of bacteria and dust mites* and removes odors to keep garments fresh.
Adjustable single pole for various height settings
The single pole can be adjusted to the desired height to hang your garments and steam them comfortably.
Heat glove for extra protection
A heat-proof glove is included to protect your hand during steaming.
| Summary | Philips 1000 series STE1010/70. Device type: Upright garment steamer, Water tank capacity: 1.8 L, Heating time: 0.75 min. Power: 1600 W, AC input voltage: 220 - 240 V. Width: 30.3 mm, Depth: 312 mm, Height: 167.3 mm. Package width: 350 mm, Package depth: 427 mm, Package height: 347 mm. Warranty period: 2 year(s), Country of origin: China |
| Vendor Homepage | https://www.philips.com.hk/en/c-p/STE1010_70/1000-series-garment-steamer |
| Unit Box Height | 0.35 |
| Unit Box Length | 0.43 |
| Unit Box Width | 0.35 |
| Adjustable pole height | Yes |
| Auto power off | No |
| Built-in power plug | Yes |
| Colour name | Desert green |
| Continuous steam | Yes |
| Continuous steam performance | 32 g/min |
| Cord length | 1.5 m |
| Device type | Upright garment steamer |
| Heating time | 0.75 min |
| Hose length | 1.27 m |
| Hose material | Silicone |
| Number of settings | 2 |
| Product colour | Green/Grey |
| Refill any time | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Safe for all fabrics | Yes |
| Steam boost function | No |
| Suitable for tap water | Yes |
| Telescopic stand | Yes |
| User manual recycled paper | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Water tank capacity | 1.8 L |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Power | 1600 W |
| Depth | 312 mm |
| Height | 167.3 mm |
| Total weight | 2620 g |
| Weight | 2620 g |
| Width | 30.3 mm |
| Package depth | 427 mm |
| Package height | 347 mm |
| Package weight | 4400 g |
| Package width | 350 mm |
| Brush included | No |
| Garment hanger included | Yes |
| Protection gloves | Yes |
| Country of origin | China |
| Dangerous goods | No |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Units per Shipping Box | 1 |
| Unit Calculated Volume | 0.05267 cubm |
| Product Net Weight | 2.62 kg |
| Unit Calculated Weight | 4.2 kg |