- In stock.
Garment steamer Philips STE3160/30
Garment steamer Philips STE3160/30
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | PHILIPS, Philips |
| Collection | 3000 Series |
| Model | STE3160/30 |
| Length | 32 cm, 398 mm. |
| Width | 31 cm, 488 mm. |
| Height | 172 cm, 342 mm. |
| Weight | 4 kg, 7.323 kg. |
| Color | Purple color |
| Power | 2000W |
| Continuous steam supply | 40 g/min |
| Adjustable steam supply | Yes |
| Water tank capacity | 2 liters |
| Heating time | 60 seconds |
| Automatic shutdown | No |
| Drip stop system | No |
| Cable length | 1.8 m |
| Included | Garment steamer, steamer head holder, heat protection glove, adjustable stand, StyleBoard, brush |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Additional information | 3 steam control levels, vertical steam jet, removable water tank, silicone steam hose, tap water suitable. |
| Country of manufacture | CN |