- In stock
-
−3%
Esperanza EHI005 Steam iron Ceramic soleplate Green,White 2200 W
Esperanza EHI005 Steam iron Ceramic soleplate Green,White 2200 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Spray function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Type | Steam iron |
| Steam boost function | Yes |
| Product colour | Green, White |
| Anti-drip function | Yes |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| Vertical steam function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Dry application | Yes |
| Cord length | 1.5 m |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power | 2200 W |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Depth | 280 mm |
| Weight | 1.04 kg |
| Height | 140 mm |
| Width | 115 mm |
| Ergonomic design | Yes |
| Warnings | Do not leave the iron on unattended., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Be careful when using the device to avoid burns. |