-
−1%
The Vileda Infinity Flex Ultimate telescopic clothes dryer has a drying space of 30 meters, is made of coated steel and aluminum. It features a telescopic tube system, wheels for easy movement and two small linen holders.
The Vileda Infinity Flex Ultimate telescopic clothes dryer has a drying space of 30 meters, is made of coated steel and aluminum. It features a telescopic tube system, wheels for easy movement and two small linen holders.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Vileda Infinity Flex Ultimate telescopic clothes dryer has 30 metres of drying space and is made of coated steel and aluminium. It features telescopic tubes, wheels for mobility and two small linen holders.
Technical Data | |
|---|---|
| Material | Coated steel, coated aluminum |
| Pan lock | Yes |
| Telescopic tube | Yes |
| Foldable | Yes |
| Product Color | Black |
| Drying Space | 30 years |
| Casters | Yes |
| Small Linen Holder | 2 pcs. |
| Retractable Cables | 117cm - 205cm |
Weight Dimensions | |
| Folded Height | 8cm |
| Expanded Width | 304 cm |
| Expanded Height | 128 cm |
| Expanded Depth | 56 cm |
| Folded Width | 122 cm |
| Folded Depth | 56 cm |
Safety Warning | |
| Warnings | Do not load the dryer with more than the recommended weight. |