-
−10%
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Vileda Extra is a compact, foldable clothes dryer, ideal for small to medium loads of laundry. With a drying capacity of 20 metres and a weight of only 2.82 kg, it is perfect for apartments or houses with limited space.
Technical data | |
|---|---|
| Material | Aluminum, steel |
| Rims | Yes |
| Drying space | 20 meters |
| Product color | White |
| Foldable | Yes |
Weight and dimensions | |
| Unfolded width | 56 cm |
| Folded length | 130 cm |
| Folded width | 56 cm |
| Weight | 2.82 kg |
| Unfolded height | 93 cm |
| Folded height | 6 cm |
| Unfolded length | 173 cm |