-
−8%
The Vileda Aluminium 100 tumble dryer features a 20 m² drying area and a compact folding design that ensures durability and convenient storage.
The Vileda Aluminium 100 tumble dryer features a 20 m² drying area and a compact folding design that ensures durability and convenient storage.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
The Vileda Aluminium 100 clothes dryer is a compact and versatile solution for drying clothes at home. The foldable design makes it easy to store the dryer when not in use. With 20 m² of drying space, it is ideal for drying clothes, towels and other fabrics.
Technical data: aluminum material, folded size: 56 cm depth x 132 cm width x 4 cm height; unfolded dimensions: 560 mm depth x 1670 mm width x 920 mm height; weight 2.2 kg.
Technical data | |
|---|---|
| Product color | Stainless steel, Black |
| Foldable | Yes |
| Drying space | 20 years |
| Type | Clothes dryer |
| Material | Aluminum |
Features | |
| Easy to assemble | Yes |
| Easy storage | Yes |
Weight and dimensions | |
| Folded depth | 56 cm |
| Depth | 560mm |
| Weight | 2.2 kg |
| Height | 920mm |
| Folded width | 132 cm |
| Folded height | 4cm |
| Width | 1670mm |
Package contents | |
| Quantity per package | 1 pc. |