Braun CareStyle 7 Pro Steam Generator IS7286
Braun CareStyle 7 Pro Steam Generator IS7286




















Braun CareStyle 7 Pro Steam Generator IS7286
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
10 - 15
business days
| Removable water tank | Yes |
| Fast heat | Yes |
| Product colour | Black |
| Continuous steam performance | 190 g/min |
| Steam boost performance | 650 g/min |
| Heating time | 2 min |
| Maximum steam pressure | 8 bar |
| Iron power | 2700 W |
| Steam boost function | Yes |
| Anti-drip function | Yes |
| ECO mode | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Continuous steam | Yes |
| Auto power off | Yes |
| Water tank capacity | 2 L |
| Soleplate type | EloxalPlus soleplate |
| Suitable for tap water | Yes |
| Precision tip | Yes |
| Anti-scale system | Yes |
| Auto power off after | 10 min |
| Energy saving | Yes |
| Manual | Yes |
| Cord storage | Yes |
| Cord length | 1.7 m |