Black+Decker steam generator BXSS2800E
Black+Decker steam generator BXSS2800E
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
8 - 13
business days
| Type | Steam generator |
| Anti-drip function | Yes |
| Soleplate type | Cerilium soleplate |
| Auto power off after | 10 min |
| Adjustable temperature | Yes |
| Steam boost performance | 400 g/min |
| Handle material | Plastic |
| ECO mode | Yes |
| Ergonomic design | Yes, Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Maximum steam pressure | 8 bar |
| Cable storage compartment | Yes |
| Cord length | 2.1 m |
| Sound signal | Yes |
| Continuous steam performance | 130 g/min |
| Steam boost function | Yes |
| Hose length | 1,65 m |
| Vertical & horizontal steam function | Yes |
| Automatic anti-calc | Yes |
| Removable water tank | Yes |
| Carry lock | Y |
| Material | Technopolymer |
| Product colour | Black |
| Water tank capacity | 1.5 L |
| Power | 2800 W |
| Weight | 3.29 kg |
| DFU / User manual | Yes |
| Ergonomic grip | Yes |
| Easy to use | Yes |
| Warnings | Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Be careful when using the device to avoid burns., Do not leave the iron on unattended. |