-
−1%
Adler AD 5053 Steam iron 3000 W
Adler AD 5053 Steam iron 3000 W

























Adler AD 5053 Steam iron 3000 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Drip stop | Yes |
| Dry ironing | Yes |
| Number of anti-calc filters | 1 |
| Self-cleaning | Yes |
| Water tank capacity | 0.3 L |
| Fast heat | Yes |
| Product type | Steam iron |
| LCD display | Yes |
| Auto shut-off | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Product colour | White, Black, Grey |
| AC input voltage | 220 - 240 V |
| Number of temperature settings | 11 |
| Power | 3000 W |
| Steam boost performance | 240 g/min |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Warnings | Be careful when using the device to avoid burns., Protect the device from contact with water to prevent electric shock., Do not leave the iron on unattended. |