Adler AD 5022 Dry & Steam iron Ceramic soleplate Purple, 2200 W
Adler AD 5022 Dry & Steam iron Ceramic soleplate Purple, 2200 W
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Variable steam | Yes |
| Adjustable thermostat | Yes |
| Manual | Yes |
| Removable water tank | No |
| Self-cleaning | Yes |
| Cordless | No |
| Spray function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Easy storage | Yes |
| Calc-clean function | Yes |
| Vertical steam function | Yes |
| Hanger hook | No |
| Type | Dry & Steam iron |
| Continuous steam | Yes |
| Product colour | Purple |
| Soft grip | Yes |
| Soleplate type | Ceramic soleplate |
| AC input frequency | 50 Hz |
| AC input voltage | 220-240 V |
| Power | 2200 W |
| Package weight | 1.23 kg |
| Package height | 160 mm |
| Package width | 190 mm |
| Weight | 970 g |
| Package depth | 13 mm |
| Ergonomic design | Yes |
| Temperature-ready indicator | Yes |