The Fujifilm Instax Mini 41 is a compact instant camera that produces credit card-sized photos measuring 62 x 46 mm. It features a built-in electronic shutter mechanism with a minimum shutter speed of 1/250 s and a built-in flash, perfect for low-light situations.
The Fujifilm Instax Mini 41 is a compact instant camera that produces credit card-sized photos measuring 62 x 46 mm. It features a built-in electronic shutter mechanism with a minimum shutter speed of 1/250 s and a built-in flash, perfect for low-light situations.
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 5
business days
The Fujifilm Instax Mini 41 is a compact instant camera that produces credit card-sized photos measuring 62 x 46 mm. It features an integrated electronic shutter mechanism with a minimum shutter speed of 1/250 s and a built-in flash for low-light conditions.
Features | |
|---|---|
| Product type | Instant camera |
| Brand | Fujifilm |
| Model | Instax Mini 41 |
Specifications | |
| Photo size | 62 x 46 mm |
| Color | Black |
| Lock type | Electronic |
| Fastest shutter speed | 1/250 sec. |
| Longest shutter speed | 0.5 seconds |
| Viewfinder | Built-in viewfinder |
| Magnification | 0.37 x |
| Exposure control | Software NPP |
| Power source | Battery powered |
| Battery size | 2 AA batteries |
| Weight | 345 g |
| Dimensions | 104.5mm x 122.5mm x 67.5mm (W x H x D) |
Additional information | |
| Built-in flash | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Safety warning | Use the product only for its intended purpose. |