The Epson Ink 108 Black cartridge has a capacity of 63ml to 75ml and is designed for high-quality photo printing with deep blacks. The cartridge is compatible with EcoTank printers and allows you to print up to 2,100 photos (10 x 15 cm).
The Epson Ink 108 Black cartridge has a capacity of 63ml to 75ml and is designed for high-quality photo printing with deep blacks. The cartridge is compatible with EcoTank printers and allows you to print up to 2,100 photos (10 x 15 cm).
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
15 - 16
business days
Epson ink cartridge 108 black has a capacity of 63 ml to 75 ml and is designed for high-quality photo printing with deep blacks. It is compatible with EcoTank printers and allows you to print up to 2,100 photos (10 x 15 cm).
Features | |
|---|---|
| Product type | Ink cartridge |
| Brand | Epson |
| Model | C13T09C14A |
Specifications | |
| Dimensions | 180 x 60 x 60 mm |
| Weight | Not specified |
| Color | Black |
| Capacity volume | 63ml - 75ml |
Technical data | |
| OEM number | C13T09C14A |
| UNSPSC | 44103105 |
| eClass | 24-20-01-01 |
| eClass V7 | 19-14-06-05 |
Additional information | |
| Condition | Original |