Canon PG-540L ink cartridge 1 pc(s) Original Standard Yield Black
Canon PG-540L ink cartridge 1 pc(s) Original Standard Yield Black
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compatibility | PIXMA MG2150, PIXMA MG2250, PIXMA MG3150, PIXMA MG3250, PIXMA MG3550, PIXMA MG4150, PIXMA MG4250, PIXMA MX375, PIXMA MX395, PIXMA MX435, PIXMA MX455, PIXMA MX475, PIXMA MX515, PIXMA MX525, PIXMA MX535, PIXMA MG3650, PIXMA TS5150, PIXMA TS5151, PIXMA MG3650S |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Canon |
| Black ink page yield | 300 pages |
| Supply type | Single pack |
| Printing colours | Black |
| OEM code | PG-540L BL |
| Black ink volume | 11 ml |
| Black ink cartridges quantity | 1 |
| Storage temperature (T-T) | 10 - 35 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 15 - 35 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard |
| Warnings | Do not pour ink residues into the sewage system., Keep away from children., Avoid contact with skin and eyes. |