Brother LC525XL-Y ink cartridge Original Extra (Super) High Yield Yellow
Brother LC525XL-Y ink cartridge Original Extra (Super) High Yield Yellow
Guarantee
6 month
Delivery from Europe in
6 - 11
business days
| Compatibility | DCP-J100, DCP-J105, MFC-J200 |
| Ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink type | Pigment-based ink |
| Colour ink cartridges quantity | 1 |
| Printing colours | Yellow |
| Brand compatibility | Brother |
| Colour ink page yield | 1300 pages |
| Type | Original |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Master (outer) cases per pallet layer | 1 pc(s) |
| Pallet gross weight | 25.3 kg |
| Master (outer) cases per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Layers per pallet | 1 pc(s) |
| Pallet gross height | 2.75 cm |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Products per pallet | 100 pc(s) |
| Warnings | Keep out of the reach of children., Avoid contact with skin and eyes., Do not inhale vapours. |
| Hazard pictogram(s) | GHS07: Harmful, GHS09: Environmental hazard |