Taurus Darkfire freestanding induction hob
Taurus Darkfire freestanding induction hob
Guarantee
24 month
Delivery from Europe in
4 - 8
business days
| Hob width size | 29 cm |
| Hob type | Zone induction hob |
| Cooking zone 1 power | 2000 W |
| Appliance placement | Countertop |
| Cooking zone 1 type | Regular |
| Product colour | Black |
| Cooking zone 1 diameter | 200 mm |
| Cooking zone 1 position | Central |
| Cooking zone 1 power source | Electric |
| Cooking zone 1 shape | Round |
| Width | 290 mm |
| Depth | 365 mm |
| Height | 45 mm |
| Regular cooking zone | 2000 W |
| Temperature range (T-T) | 60 - 240 °C |
| Built-in display | Yes |
| Non-slip feet | Yes |
| Countdown timer | Yes |
| Control position | Top front |
| Overheat protection | Yes |
| Timer duration (maximum) | 3 h |
| Control type | Touch |
| Parental lock | Yes |
| Warnings | Do not leave the appliance switched on unattended., Avoid water contact with electrical components and wires., Use in accordance with the operating instructions and safety guidelines. |