- In stock.
Induction hob Electrolux "SaphirMatt SE"EIV63443CT
Induction hob Electrolux "SaphirMatt SE"EIV63443CT
Guarantee
12 month
Delivery from Lithuania in
3 - 6
business days
| Brand | ELECTROLUX, Electrolux |
| Collection | SaphirMatt SE® Hob2Hood® |
| Model | EIV63443CT |
| Width | 59 cm, 678 mm. |
| Depth | 52 cm |
| Height | 4.4 cm, 118 mm. |
| Color | Black color |
| Power | 7200W |
| Weight | 10.74 kg, 11.56 kg. |
| Hob type | Induction |
| Number of cooking zones | 4 |
| Diameter of cooking zones | 210mm, 210mm, 145mm, 180mm |
| Cooking zone power | 2300/3200W, 2300/3200W, 1400/2500W, 1800/2800W |
| Management | Sensory, Electronic |
| Child safety feature | Yes |
| Features | 3-level residual heat, Acoustic signal, Automatic heat-up, Booster, Child safety lock, Timer, Power adjustment, Eco timer, Hob and hood interface, Button lock, Bridge left, Minute minder, Pause, Mute, Timer |
| Timer | Yes |
| Frame | No |
| Residual heat indicator | Yes |
| Automatic shutdown | Yes |
| Screen | Yes |
| Variable-sized cooking zones | Yes |
| Cable plug | No |
| Mandatory warranty | 24 months |
| Connection cable | Yes |
| Additional information | The SaphirMatt® SE matt black surface offers long-lasting elegance. The design complements any kitchen and looks new for longer, more scratch-resistant than our standard ceramic glass hobs. Induction cooking: fast, precise power control. It heats up faster than other types of hobs, so you can start cooking straight away. With the Bridge function, you can easily cook on larger pans. The Bridge function connects two cooking zones to accommodate a larger pan. You can set the same temperature and time for the connected cooking zone. The PowerBoost function gives an instant burst of heat, so water boils faster than usual. The Hob2Hood® function links the hob to the hood. The hob automatically adjusts the fan speed according to the heat without you having to lift a finger (the hood must have the Hob2Hood® function) |
| Length | 600mm. |
| Country of manufacture | DE |